Hopp til hovedinnhold
Legg til favoritt
Vestfold

Årsrapport 2024-Kompetansebroen Vestfold

Helsefellesskapet i Vestfold jobber sammen for å planlegge fremtiden, målet er å gi innbyggerne våre helhetlige og gode tjenester. Oppdatert informasjon og relevante kompetanseressurser er derfor viktigere enn noensinne.

I Vestfold skal Kompetansebroen bidra til at helsepersonell og studenter i Vestfold har enkel og likeverdig tilgang til faglig oppdatert opplæring, e-læringsressurser og kurs. De lokale informasjonssidene skal styrke samhandlingen, som er viktigere enn noensinne.

Kompetansebroen Vestfold fortsetter å vokse, både i antall brukere, omfanget av innhold og samarbeid. Stadig flere ser verdien av plattformen, og vi jobber aktivt for å videreutvikle og tilpasse oss behovene i tjenestene.

Gjennom samarbeid og engasjement fortsetter vi å styrke kunnskapsdeling og samhandling i Vestfold. Vi takker for nok et godt år med samarbeid og tilliten til å bidra i utviklingen av helsetjenestene.

Organisering

Kompetansebroen Vestfold eies av Helsefellesskapet i Vestfold, i samarbeid med Universitetet i Sørøst-Norge og Fagskolen Vestfold og Telemark.

Den lokale redaksjonen i Vestfold ledes av en redaktør i 100 % stilling som har ansvar for plattformen, utvikling, implementering, samarbeid med eierne, og Kompetansebroen forøvrigt. 

Redaktør rapporterer til strategisk samarbeidsutvalg og har jevnlige møter med helsefellesskapets sekretariat.

Bilde av en jente som står foan en stand med nøkkelringer i hånden med Kompetansebroens logo. En dataskjerm viser hjemmesiden til Kompetansebroen og det er plakater med tekst.
Foto: Karoline Brattås

En viktig del av redaktørens oppgaver er å delta i ulike utvalg og nettverk, samt ha oversikt over utviklingsarbeid og pågående prosjekter, for å sikre god samhandling og informasjonsflyt.

Kontaktpersonnettverk

Kompetansebroen har et stort nettverk av kontaktpersoner og fagpersoner fra alle virksomhetene i kommunene og Sykehuset i Vestfold. Utviklingssenteret for hjemmetjenester og sykehjem, Fagskolen i Vestfold og Telemark og Universitetet i Sørøst-Norge er også sentrale samarbeidspartnere.

Kontaktpersonene har beslutningsmyndighet i egne virksomheter og bidrar til enklere implementering og medvirkning. I 2024 har samarbeidet styrket seg betydelig gjennom økt dialog, tettere samarbeid og mer systematisk arbeid med å integrere Kompetansebroens ressurser i tjenestene.

Hvert år arrangerer Kompetansebroen en nettverkssamling for å styrke samarbeidet, dele erfaringer og drive utviklingsarbeid. På samlingen i september 2024 fikk deltakerne en grundig innføring i helsefellesskapet, med vekt på handlingsplanen.

Det ble diskutert hvordan vi best kan jobbe parallelt med de ulike innsatsområdene, og utviklingssenteret ledet en sesjon der deltakerne identifiserte behov for videre kompetansehevingstiltak i regi av utviklingssenteret.

Redaksjonsråd

Kompetansebroens redaksjonsråd består av en representant fra alle samarbeidspartnere, samt en samhandlingslege, og en representant fra utviklingssenteret.

Rådets medlemmer skal bidra aktivt og vedta Kompetansebroens handlingsplan. I tillegg er de viktige samarbeidspartnere i arbeidet med å implementere og videreutvikle Kompetansebroen i sine egne organisasjoner.

Kompetansebroens styre

Kompetansebroens styre skal sikre helhetlig utvikling, forvaltning og drift av Kompetansebroen i tråd med vedtatte strategier og prioriteringer. Styret er et kollegium med styremedlemmer som skal sikre medvirkning fra alle tilknyttede helsefellesskap.

Vestfolds styremedlemmer i 2024

Styremedlem Rannveig Velken, Færder kommune.

Varamedlem, Anita Elmer Sykehuset i Vestfold HF.

Styremedlem, Aud Mette Myklebust, Universitet i Sør-Øst Norge..

Varemedlem, Trine Søndergaard Skov, Redaktør Kompetansebroen Vestfold, representant fra lokale redaksjoner.

Nøkkeltall og resultater

Vestfold fortsetter å oppleve vekst i både antall besøkende og bruken av Kompetansebroens ressurser. Selv om økningen i nye brukere ikke er like stor prosentvis som tidligere, ser vi en tydelig trend: De som besøker plattformen, bruker flere av tilbudene mer aktivt.

Antall sidevisninger 2024

377 545

Unike besøkende 2024

16 855

Økning i trafikk fra 2023

20,39 %

I tillegg ser vi en mer systematisk bruk av plattformen. Mens hver bruker i snitt besøkte Kompetansebroen 19,6 ganger i 2023, økte dette til 22,5 ganger i 2024. Dette viser at Kompetansebroen i økende grad fungerer som et verktøy i kompetansearbeidet.

Spesielt bemerkes det at tre kommuner i Vestfold var blant de ti mest aktive i hele Norge i oktober 2024.

Abonnementer på nyhetsbrev

Kompetansebroen tilbyr nyhetsbrev til våre abonnenter, tilpasset forskjellige behov og interesseområder. Totalt har vi 1 848 mottakere av nyhetsbrev, fordelt på de fire innholdstypene: helsefellesskap, legesiden, arrangementer og nyhetssaker.

Med dette har vi god mulighet til å nå frem med viktig informasjon, dele arrangementer og formidle faglig innhold til mange forskjellige mottakere.

Økt anvendelse av Kompetansebroen i Vestfold

Gjennom nettverksarbeid og tett dialog med samarbeidspartnerne jobber vi for økt anvendelse av plattformen. I 2024 har arbeidet vært rettet mot utvikling av innhold og struktur, økt bruk av plattformen, samt utvikling av nye læringsressurser tilpasset lokale behov. 

Den lokale handlingsplanen har fire hovedmål som styrer arbeidet med Kompetansebroen i Vestfold, for å sikre en relevant og systematisk utvikling:

Hovedmål

Mål 1: Kompetansebroen skal være en viktig ressurs som bidrar til å heve kompetanse og understøtte organisering og oppgavedeling.

Mål 2: Kompetansebroen Vestfold jobber med samarbeidspartnerne for å møte nåværende og fremtidige kompetansebehov.

Mål 3: Kompetansebroen Vestfold ivaretar kontakt og samarbeid med nettverk, ledere og samhandlingsansvarlig for informasjonsdeling.

Mål 4: Kompetansebroens side for helsefellesskapet møter behovet til målgruppen, og er oppdatert og dynamisk.

Vi har i 2024 høy måloppnåelse og kan kvittere ut mange gjennomførte tiltak. De fleste av disse områdene er langsiktig arbeid og innsatsområder, som videreføres i handlingsplanen for 2025.

Kompetansebroen dekker et bredt spekter av behov for sykehuset, kommunene og utdanningsinstitusjonene. I årsrapporten fremhever vi ulike resultater, men det er ikke mulig å fange hele omfanget av det gode arbeidet som legges ned for å styrke kompetanseheving og samhandling i Vestfold.

Styrket samarbeid med kommunene

Viktige målsettinger i kommunene i 2024 har vært å systematisere og øke bruken av Kompetansebroens fagressurser i opplæring og kompetanseutvikling. Vi har jobbet mye med å kartlegging av hvordan de ulike virksomhetene bruker Kompetansebroen, og jobbet for å gi informasjon om relevante fagressurser og arrangementer.

Økt møtevirksomhet med kommunalsjefenes ledergrupper, virksomhetsledere, rådgivere og fagkoordinatorer, har bidratt til en sterkere forankring, tettere dialog og et mer effektivt samarbeid på tvers av virksomhetene.

I tillegg har Kompetansebroen deltatt på flere personalmøter for å styrke engasjementet og forankringen. Møtene har gitt en verdifull mulighet til å møte brukerne direkte fordi det gir innsikt i hvordan Kompetansebroen benyttes i praksis og hvilke behov som oppleves som mest relevante.

Systematisk kompetanseutvikling

Alle kommunene i Vestfold arbeider systematisk med kompetanseplaner, både på overordnet nivå og innen de ulike virksomhetene i helse og velferd. Kompetansebroens ressurser er en gjennomgående del av dette arbeidet, og benyttes aktivt under de ulike kompetansemålene.

Tilbakemeldinger fra tjenestene viser at de verdsetter at fagressursene er samlet på én plattform, noe som forenkler tilgangen til relevant kompetanse. De ansatte opplever også at kursene er godt tilpasset deres pasientgrupper og arbeidsoppgaver, noe som bidrar til økt læringsutbytte og kompetanseheving i praksis. Her er noen av de mest brukte ressursene i kommunene:

Økt satsing på legemiddelhåndtering

I Vestfold bruker fire kommuner nå legemiddelhåndteringskurset for helsefagarbeidere og assistenter. Tønsberg og Holmestrand har totalt gjennomført 1786 eksamener siden de startet i 2022. Larvik- og Færder kommune har begynt å bruke kurset i 2024, og har ved utgangen av året gjennomført 481 eksamener.

Dette gir til sammen 2267 gjennomførte eksamener for de fire kommunene, Hver deltaker bruker i snitt 6 timer på kurset, noe som tilsvarer hele 13 600 timer med kompetanseheving innen legemiddelhåndtering. 

Sandefjord og Horten kommune har i høst hatt prosesser med informasjon og utprøving av legemiddelhåndteringskurset. Målet er at begge kommunene i løpet av første halvår 2025 skal implementere kurset og ta det i full bruk.

Ny intern arrangements- og påmeldingsløsning

I flere år har kommunene uttrykt et ønske om å bruke Kompetansebroens arrangementsfunksjon for interne kurs og fagdager, men dette har ikke vært mulig å imøtekomme før i år.

Kompetansebroen Vestfold har inngått avtale med en ny leverandør, som benyttes i vår egen arrangementsfunksjon. Gjennom denne avtalen har kommunene fått mulighet til å gjøre avrop helt kostnadsfritt og få tilgang til sitt eget system for administrasjon av kurs og arrangementer.

Det komplette påmeldingssystemet brukes til å opprette arrangementer og holde oversikt over påmeldinger og deltakelse på blant annet fagdager og kurs i kommunene.

Dette er et tilbud for alle kommunene i Vestfold, og både Larvik og Færder har allerede tatt løsningen i bruk. Systemet kan også benyttes til kommunens kurs for pasienter og pårørende.

Kompetansebroen – en viktig ressurs for sykehuset

Økt kjennskap til Kompetansebroens ressurser og sykehusets mulighet for informasjon- og kompetansedeling har vært hovedmålene for samarbeidet i 2024.

Sykehusets veiledningsplikt overfor kommunene innebærer å bidra med faglig støtte, kompetanseutvikling og informasjon. Dette inkluderer blant annet veiledning innen spesialisthelsetjenestens ansvarsområder, opplæring i prosedyrer og samhandling om pasientbehandling.

Sykehuset i Vestfold har en smittevernavtale med kommunene i Vestfold. I 2024 ble Infeksjonskontrollprogrammet for kommunehelsetjenesten digitalisert på Kompetansebroen. Dette gir helsepersonell enkel og direkte tilgang til oppdaterte prosedyrer og smittevernressurser, noe som bidrar til økt kvalitet og effektivitet i det smitteforebyggende arbeidet.

Arrangementer

I tillegg til å dele relevante fagressurser og opplæringsmateriell, bruker sykehuset Kompetansebroen til publisering og administrasjon av kurs, fagdager og konferanser på tvers.

Kompetansebroen håndterer både påmelding og fakturering, noe som er svært ressursbesparende for sykehuset. Samtidig gir den god oversikt over deltakere og legger til rette for effektiv informasjonsdeling.

I likhet med kommunene, har sykehuset også fått mulighet til å benytte påmeldingsløsningen for interne kurs, samt kurs for pasienter og pårørende. I 2024 har vi arbeidet med å tilrettelegge for at lærings- og mestringssenteret kan ta i bruk løsningen til sine kurs, vi ser for oss en utrulling i første kvartal 2025. Under finner du et utvalg ressurser og invitasjoner fra Sykehuset i 2024:

Utdanning

Studenter, lærlinger og utdanningsinstitusjoner er viktige målgrupper for Kompetansebroen, det har vært en god utvikling i samarbeidet med i 2024.

Økt studentengasjement

Universitetet i Sørøst-Norge hadde i februar sin årlige arbeidslivsdag for sykepleierstudenter. Her deltok alle årskullene, rundt 120 sykepleierstudenter registrerte seg som brukerem på Kompetansebroen. De fleste hadde kjennskap til og erfaring med ressursene våre fra både praksis og arbeid, og at de oppleves som relevant og nyttig.

Ved studieoppstart i september fikk vi holde en undervisning for førsteårsstudentene, hvor vi både demonstrerte Kompetansebroens innhold og ga studentene mulighet til å stille spørsmål og dele egne erfaringer med hverandre. I løpet av økten opprettet studentene egne brukere og abonnerte på nyhetsbrev.

Vi har også hatt møter med bachelorutdanningen for å undersøke hvordan vi kan inkludere ressurser fra Kompetansebroen i læringsutbyttene, slik at disse kan understøtte teorien og brukes supplerende i praksis og eget studium.

Læringsstøtte for fremtidens helsefagarbeidere

Alle lærlingene på sykehuset i helsearbeiderfaget, har i år hatt en samling med Kompetansebroen. Sammen gikk vi igjennom Kompetansebroen, de opprettet bruker og fant relevante kurs for deres pasientgrupper og læringsmål.

Flere av lærlingene har også deltatt på undervisningswebinarene om palliasjon. En målsetning videre er at lærlingene og deres veiledere i sykehuset og i kommunene planlegger ulike læringsaktiviteter med ressurser fra Kompetansebroen.

I samarbeid med ansvarlige for lærlinger i sykehuset og kommunene ønsker vi å sammen arrangere en felles fagdag for lærlinger og veiledere, for å integrere bruk av Kompetansebroen mer i deres utdanningsløp.

Utdanningsside på Kompetansebroen

I 2024 har Kompetansebroen Vestfold jobbet med utviklingen av en egen utdanningsside, basert på innspill fra studenter og praksisansvarlige. Siden lanseres i 2025, og vi kommer i den forbindelse til å arrangere en workshop med ressurspersoner fra kommuner, sykehuset og utdanningsinstitusjonene.

Helsefellesskap og samhandling

I desember 2023 ble en ny side for Helsefellesskapet i Vestfold lansert på Kompetansebroen. På denne siden samles informasjon om samhandling, avtaler, prosjekter og utviklingsarbeid.

I løpet av 2024 har vi jobbet med å tilpasse og oppdatere innholdet for å gjøre siden til et enda mer nyttig verktøy. Målet er at den skal bidra til bedre oversikt, enklere tilgang til relevant informasjon og styrket samarbeid mellom kommunene og sykehuset.

Siden inneholder egne nyhetssaker og et nyhetsbrev som holder samarbeidspartnerne oppdatert med viktig og relevant informasjon.

Samarbeid for bedre kompetansedeling

I året som har gått har vi utforsket nye måter å jobbe med kompetansebygging på i tjenester, der det er vanskelig å unnvære hendene på jobb. Gjennom 2024 har samarbeid på tvers av sektorer bidratt til å gjennomføre kompetansetiltak som kan utfordrende å realisere med tradisjonelle fagdager og kurs.

Styrket kompetanse gjennom tverrfaglig samarbeid

I 2024 har vi gjennomført en webinarrekke om palliasjon, bestående av fire digitale samlinger. Webinarene har fungert som viktige arenaer for kunnskapsdeling.

Tilbakemeldingene fra deltakerne er at det har gitt en bedre forståelse av hvordan man kan støtte pasienter og pårørende i livets siste fase.

Samlingene ble planlagt og gjennomført i samarbeid med Sykehuset i Vestfold, Utviklingssenteret for sykehjem og hjemmetjenester, Fagskolen i Vestfold og Telemark, og Kompetansebroen.

I tillegg har overnevnte samarbeidet med Den norske kirke, Kreftforeningen og Human-Etisk Forbund om en felles fagdag om sorg, som ble arrangert i mai og samlet 220 deltakere.

På grunn av stor interesse måtte vi dessverre avvise flere, noe som understreker interessen for kompetanseheving på dette området.

Et viktig mål for 2025 er å styrke samarbeidet på tvers av virksomheter og sektorer for bedre deling av fagkunnskap og ressurser.

Alle fagartikler