Hopp til hovedinnhold
Legg til favoritt
Innlandet

Modell for hjemmetid og hjemmedød

Mange ønsker å dø hjemme. Nå er det utviklet modeller for personer i livets siste fase og dere pårørende, med løsninger som kan være til inspirasjon for kommunene.

Pleier gir sengeliggende pasient en kopp med drikke.Foto: Shutterstock

Å kunne være hjemme

Mange med alvorlig og livstruende sykdom og eldre i livets siste fase ønsker å få være mest mulig hjemme. I tillegg ønsker mange å få dø hjemme i kjente omgivelser med familien rundt seg. Det er likevel en stor andel som dør på sykehus. Det er potensiale for å legge til rette for ønsket som mange har, om å få være hjemme.

Samarbeid om utvikling av modeller

Kommunene Gjøvik, Karmøy, Kongsberg og Trondheim har deltatt i «Utviklingsprogrammet Hjemmetid og hjemmedød», fra 2021-2024. Med støtte fra Helsedirektoratet har de utarbeidet lokale modeller. Med seg har de hatt Senter for omsorgsforskning (SOF), som har bistått med støtte og veiledning i prosessen. De har utarbeidet felles rapport Modell for hjemmetid og hjemmedød.

Lokalt tilpassede modeller

Modellene som de fire kommunene har utarbeidet er ment som inspirasjon for andre kommuner i å utvikle egne lokale modeller for hjemmetid og hjemmedød. Modellene kan også benyttes som de er, eller tilpasses lokale behov og ressurser.

Her finner du de fire modellene

Modell for godt tilrettelagt hjemmetid og hjemmedød i Gjøvik kommune
Organisasjonsmodell hjemmetid og hjemmedød i Karmøy kommune
Modellutvikling Hjemmetid og hjemmedød i Kongsberg kommune
Palliativt forløp i hjemmet -Prosjekt hjemmetid og hjemmedød i Trondheim kommune

Flere aktueltsaker