• Mitt område

    Ved å velge område får du tilpasset lokalt innhold og informasjon fra helsefellesskapet. Om ditt helsefellesskap ikke er med i Kompetansebroen er du allikevel velkommen til å benytte ressursene som er delt på nettsiden.

  • Hopp til hovedinnhold
    Legg til favoritt
    Østfold

    Utfordrende adferd hos eldre

    Eldre med demens eller andre nevrokognitive lidelser kan vise utfordrende adferd som aggresjon, forvirring eller uro. Helsepersonell må av den grunn ha kompetanse på årsakene til denne adferden og effektive tiltak som kan forbygge, håndtere og redusere risikoen. Kompetanse om utfordrende adferd hos eldre kan hjelpe helsepersonell med å identifisere underliggende helseproblemer eller ubehag som kan være årsaken til adferden. Dette kan føre til raskere diagnose og best mulig behandling, samt redusere behovet for bruk av tvang eller beroligende medisiner.

    Film

    Forståelse og mestring av utfordrende atferd hos personer med demens

    Filmen gir et lite innblikk i årsak, forebygging, redusering og håndtering av utfordrende adferd hos personer med demens.

    SE FILMEN HER

    E-læring

    Personsentrert omsorg Forebygging og behandling av APSD

    Kurset gir en innføring i personsentrert omsorg med metodiske verktøy. Adferdsendringer som skaper utfordringer i omgivelsene hos personer med demens kan forstås og forebygges ved å få oversikt over hemmere og fremmere som utløser adferden.

    START KURS

    Podkast

    Tvang, demens og kommunehelse

    “En kommuneoverlege gjør veldig mye rart”, sier kommuneoverlege Are Løken. Han skal for eksempel ta stilling til bruk av tvang for å sikre helse hjelp til personer som ikke kan dra omsorg for seg selv. Are har jobbet mye med demens, og han deler mange tips og erfaringer om demensomsorg og helsehjelp til demente. Og så diskuterer han om leger har mindre empati enn andre.

    Kartleggingsverktøy

    Kartleggingsverktøy

    Alle fagartikler
    preload imagepreload image